Urząd Gminy Stromiec > Aktualności > Wieczór jak w kalejdoskopie

20 lutego 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Stromcu pan Henryk Morawski spotkał się ze społecznością lokalną, zaproszonymi gośćmi, najbliższą rodziną. Czytelnia biblioteki wypełniła się do ostatniego miejsca. Okazją do spotkania była promocja najnowszej książki „Kalejdoskop pamięci” oraz 35 –lecie twórczości Autora. Na spotkanie przybyli min.: Jan Chryzostom Czachowski- Przewodniczący Rady Gminy Stromiec, Krzysztof Stykowski- Wójt Gminy Stromiec, ks. Łukasz Dybus–Wikariusz Parafii Stromiec,  Zdzisław Włodarski - Dyrektor Szkoły Muzycznej w Kozienicach, Radni Gminy Stromiec, Przedstawiciele Instytucji Gminnych, Pracownicy Urzędu Gminy w Stromcu, Nauczyciele, Przedstawiciele Organizacji Pozarządowych, Mieszkańcy. Uroczystość uświetnił Program Słowno - Muzyczny w wykonaniu  młodzieży  ze Szkoły Muzycznej w Kozienicach pod dyrekcją Zdzisława Włodarskiego i kierunkiem nauczyciela  Jacka Bondaruka – fortepian, Karoliny Drozd – skrzypce, Mai  Golubiec- skrzypce, Aleksandry Mierzejewskiej – wiolonczela, oraz uczniów z Publicznego Gimnazjum w Stromcu. W nastrój wieczoru wprowadził zebranych utwór Ballada dla Adeline Richarda Claydermanna.
Na początku spotkania Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - p. Elżbieta Wiatrak powitała samego Autora oraz przybyłych gości. Następnie zaprezentowała  biogram Henryka Morawskiego, odczytała również list  gratulacyjny od Stanisława Nyczaja Prezesa Oddziału Świętokrzyskiego Związku Literatów Polskich skierowany do  bohatera wieczoru. Po prezentacji przez młodzież gimnazjalną wybranych fragmentów opowiadań i wierszy z nowo wydanej książki, głos zabrał  sam Autor. Nawiązał  do swoich stromieckich korzeni, dzieciństwa i młodości spędzonej w Stromcu. Opowiadał o swojej tęsknocie do Ziemi Stromieckiej. Mówił  zarówno o historii jak i o współczesności podjętych w opowiadaniach tematów. Szczególnie wzruszające dla słuchaczy, były osobiste wyznania autora dotyczące  rodziny: przedwcześnie zmarłej ukochanej matki oraz opiekuńczego ojca i jego „miłości ojcowskiej”. Publiczność z powagą , zadumą ale i z uśmiechem ( jak w kalejdoskopie zmieniał się nastrój spotkania) słuchała słów bohatera wieczoru, czytanych przez niego fragmentów opowiadań i wierszy. Były one przerywane  odpowiednio dobranymi utworami i kompozycjami muzycznymi. W tak pięknej prezentacji autorskiej i oprawie artystycznej spotkanie  dla wielu minęło bardzo szybko. Na zakończenie  gratulacje panu Henrykowi Morawskiemu złożył Krzysztof Stykowski - Wójt Gminy Stromiec  wręczając statuetkę i list gratulacyjny. Podziękowania , kwiaty  i pamiątkowy upominek wręczyła dyrektor biblioteki Elżbieta Wiatrak. 
Wzruszony Autor serdecznie dziękował wszystkim przybyłym , zapewnił o swoim przywiązaniu do Ziemi rodzinnej,   zostawił piekny wpis w kronice biblioteki: „ Stromiec- to dla mnie miejsce niepowtarzalne-błogosławione- to moja jedyna ziemia – Ziemia Święta….” nazwał siebie„Tutejszym”. Wiele osób nabyło nowy tom Autora wraz z jego osobistą, serdeczną dedykacją. 
Zapraszamy do biblioteki po nowo wydaną książkę jak również po wcześniejsze tomy poezji Autora. Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrektora Szkoły Muzycznej w Kozienicach i Wójta Gminy Stromiec za pomoc w organizacji spotkania.  

 

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Stromcu Pani Elżbiety Wiatrak.

Wróć